نمایشگاه آنلاین کاردستی سرا
نمایشگاه آنلاین کاردستی سرا
معرفی10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان

معرفی10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان

معرفی10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان

 

 در این مطلب به معرفی10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان در کاردستی سرا میپردازیم.

 

در دنیای صنعتی امروز ، نقش و اهمیت صنایع دستی،معرفی آثار هنری و دستی به عنوان یک هنر اصیل و بومی ایرانی از جنبه های مختلف برای تمامی افراد مشخص و آشکار است. ما باید با تمام تلاشمان هنرهای دستی محلی و بومی شهرهای مختلف کشورمان را به همه ی دنیا معرفی کنیم. در این بین نباید از نقش IT و ICT به عنوان ابزاری برای حفظ ، معرفی ، آموزش و بازاریابی صنایع دستی غافل شد. با ایجاد فروشگاه آنلاین و فروش اینترنتی محصولات می توان کمک شایانی به هنر و شناخت و معرفی آثار هنری به دنیا داشت. کاردستی سرا با ایجاد فروشگاه اینترنتی ساده ، جذاب و کاربرپسند برای افرادی که میخواهند هنرهای دستی خود را به همگان معرفی کنند، این امکان را فراهم کرده است.

 

معرفی10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان این مرز و بوم پیشینه ای  کهن دارد که برخی از زیباترین جلوه های آن را میتوان در هنرهای ظریفی چون خاتم کاری ، قلم زنی ،سفالگری ،منبت کاری ،سوزن زنی ،قالیبافی،قلاب دوزی و جز آن را مشاهده کرد .

معرفی10مورد صنایع دستی کهن ایران باستانصنایع دستی کهن ایران_قالی بافی

 

 

 

فلزکاری در ایران قدیم

از شواهد و مستندات باستانشناسی این نکته را میتوان فهمید که شمال و مرکز ایران جز قدیمی ترین مراکز صنایع دستی فلزکاری جهان بوده است .

بشر اولین ابزار فلزی خود را با چکش زدن به مس طبیعی ،به شکل های مورد نظر در می آورده است.

اشیاء فلزی بسیارهستند مانند دوری،سینی ،کاسه ،دیگ ، بشقاب ، هاون ،چراغ

شمعدان ،آیینه ،عودسوز و بسیاری از ابزار ولوازم دیگرکه روش کار کردن روی هر کدام از آنها تنوع زیادی دارد . این اشیاء را می شد ریخت ، برید ،سوراخ کرد یا چکش کاری کرد . آرایش و تزیینی که روی این اشیاءفلزی به کار برده میشود عبارت است از حکاکی ، قلمزنی ،خاتم کاری ،قلمکاری ،لعاب کاری ،میناکاری ، طلاکاری، گوهرنشانی وغیره ….

 فلز کاری امروز 

بیشتر کسانی که از بازار ایران دیدن میکنند تحت تاثیر حجره های مسگری قرار میگیرند .مسگری یکی ازبهترین صنایع دستی کهن ایران است .

 در این عکس  صاحب حجره و شاگردش را میبینید  که با صبوری و آرامش مشغول کار هستند بدون توجه به اطراف وازدیاد جمعیت.

معرفی 10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان

محصولات معمولی مسگرها دیگ و دیگچه ،سردیگ و همچنین آب کش های کوچک و بزرگ پلو ،تنگ و سینی های متنوع ومختلف میباشد .

محصولات ویژه  صنایع دستی مس توسط متخصصان وکارشناسان در شهرهای بزرگ  انجام میشود ..این کارشناسان عبارتنداز سماورسازان ،حلبی سازان و بخاری سازان و سفیدگران…

معرفی 10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان معرفی 10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان معرفی 10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان

قلمزنی فلزات ،  برجسته کاری،کنده کاری،گوهرتراشی ،مهرتراشی

تزیین روی اشیای فلزی با طلا ،برنج ،نقره و گاهی از مس به روشهای گوناگونی انجام میشود که آن را قلمزنی مینامند ..    برجسته کاری  یک نوع تغییر شکل نرم فلز میباشد که با قلم های نوک گرد و تیز انجام میشود ..کنده کاری با قلم، که فلز به تکه های کوچکی بریده میشود که در اصفهان این نوع کار را قلم عکسی میگویند ..

معرفی 10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان معرفی 10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان معرفی 10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان معرفی 10مورد صنایع دستی کهن ایران باستان

یک نوع دیگراز کارهای تزیینی  سوراخدارکردن یعنی مشبک یا شبکه سازیست که معنی دیگرآن تورسازی است که این کار اغلب به وسیله حکاک انجام میشود در اصفهان و تهران این نوع کارها روی اشیایی همانند عود سوز ،حباب چراغ و گلدان صورت میگیرد.

صنایع دستی  دیگری که میتوان  در اینجا نام برد گوهرتراشی یا حکاکی میباشدکه بر روی سنگ  های قیمتی مانند فیروزه ،عقیق ،درنجف ،یاقوت انجام میشود و به عنوان زیور آلات از آنها استفاده میشود یا به عنوان دعای چشم زخم ،دعای رزق و روزی و حرز،که غلب روی این سنگها دعاهای ایزدی وملکوتی حکاکی میشود. کندن نشانه ها یا خطوط بر روی این سنگ ها ی اصیل و به کار بردن آن به عنوان مهر شخصی برای مهروموم  کردن سند ها ،از روزگاران کهن در این دیار مرسوم و شایع بوده است .

صنایع دستی کهن

 

زرکوب ،زرکش،گلابتون ساز

در شهرهای نسبتا بزرگ هر کدام ازاین صنایع دستی توسط یک کارشناس انجام میشود.

 صنایع دستی کهن زرکوب

زرکوبی هنردستی  است که تاریخچه ای بس قدیمی دارد .درضریح های آن دوره عکس زرکوبان که سرگرم کار هستند  ترسیم شده است .ابزار جنگ ها و زره های ایرانیان اغلب با زر آریش شده است. نقاشان مینیاتور و صنایع کاشی کاری نیز از زراستفاده میکنند .

صنایع دست کهن ایران

زرکش صنعت دست کهن دیگر

زرکش یا سیمکش  کسی است که نخ های زر و نقره ساخته وآن را فقط به زرگر،یا کسی کهزرکوبی میکند و زر را در فلزات دیگر قرار میدهد و یا به نخ گلابتون که کار وی درسطر پایین شرح داده میشود میفروشد.

 

گلابتون ساز ظریفترین صنایع دستی 

آخرین و ظریفترین مرحله تولید صنایع دستی فلز،گلابتون یا ملیله ،که پیچیدن فلز تخت شده دور نخ است که آن راگلابتون پیچی میگویند.

درهمین راستا کاردستی سرا  در نظر دارد تا کاربران عزیز طرح و ایده های خودشون را با ادمین سایت درارتباط بگذارید و طرح ها و ایده های خودتون با اسم خودتون داخل سایت قرار بدهید  ، تا دیگران از ایده های شما استفاده کنند. شما میتوانید از درگاه های ارتباطی ک وجود دارد با ما در ارتباط باشید  و برای ما ارسال کنید. این مطلب به صورت اختصاصی توسط نویسندگان کاردستی سرا جمع آوری و تولید شده است. شما میتوانید مارو در اینستاگرام دنبال کنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *