نمایشگاه آنلاین کاردستی سرا
نمایشگاه آنلاین کاردستی سرا
کاربرد کاردستی در پرورش کودکان

کاربرد کاردستی در پرورش کودکان

کاربرد کاردستی در پرورش کودکان

در این مقاله میخواهیم به کاربرد کاردستی در پرورش کودکان در کاردستی سرا بپردازیم.

در ادامه با کودکان ما در اين دوره ديگر كودكي نمي كنند، چون پدرها و مادرها و حتي بعضي از معلمان والدين خوب و مسئولي شده ايم! و اجازه نمي دهيم آنها كودكي كنند.حتي از طبيعت لذت بردن را از آنان دريغ مي كنيم و يا كارهاي دستي انجام دهند و روي برگ هاي پائيزي راه بروند و صداي خش خش برگ ها…

با کاردستی سرا  همراه باشید و تا پایان مقاله کاربرد کاردستی در پرورش کودکان مارو همراهی بفرمایید.

کودکان ما در اين دوره ديگر كودكي نمي كنند، چون پدرها و مادرها و معلمان خوب و مسئولي شده ايم! و اجازه نمي دهيم آنها كودكي كنند.حتي اجازه نمی دهیم از طبيعت لذت ببرند يا كارهاي دستي انجام دهند. ما نمی گذاریم فرزندانمان روي برگ هاي پائيزي راه بروند و صداي خش خش برگ ها را بشنوند. يا در زير باران لذت خيس شدن را تجربه كنند .کودکان بايد احساس كنند و با تجربياتشان بزرگ شوند.

ترس و هراس ها را بايد از بچه ها گرفت و اجازه دهيم كه كارهاي هنري انجام دهند، چراكه انجام كارهاي هنري مقدمه انديشيدن براي آنهاست. به ايده ها و كارهاي دستي آنها بايد احترام گذاشت. فعالیت هنری مجالی است براي تفكر و بیدار کردن  قوه خلاقه کودکان.

اگر مربیان و اولياء کودکان به هنر كاردستي بهاي لازم را دهند شاهد رشد و بالندگي و ظهور هزاران استعداد برجسته در رشته هاي گوناگون در كشورمان، در آينده خواهيم بود.

راه های موثر در پرورش کودکان

استاد محمد ظاهري از كارشناسان سازمان پژوهش و برنامه ريزي وزارت آموزش وپرورش است. ایشان  مي گويند: «براي تربيت شهروند سالم نياز به انجام كارهاي هنري از جمله موسيقي، نقاشي، كاردستي و…است . هدف نهايي تربيت شخصيت سالم از جنبه هاي روحي و رواني است. تربيت هنري يعني: 1- ايجاد فضايي كه كودكان به دور از معيارها و چارچوب هاي بزرگسالان آزادانه تخيل و انديشه كنند. 2- حواس آنها تقويت شود و ظرفيت هاي نهفته هوش و تفكر آنها پرورش يابد . و در نهایت احساسات آنها توسعه پيدا كند.»

پدرها و مادرها نيز با راهنمايي صحيح و اصولي مي توانند قدرت پويايي و استدلال را ضمن انجام فعاليت هاي هنري در كودكان بيدار و به كار اندازند.

انجام کاردستی و افزایش اعتماد به نفس

بچه ها دنياي هنر و كاردستي را دوست دارند. پس انتظار به حقي است كه بگذاريم آنها با ارائه و انجام كارهاي دستي اعتماد به نفس پيدا كنند. بدون اغراق يكي از پرجاذبه ترين و مؤثرترين راه پرورش کودکان استفاده از كارهاي دستي است. بي اعتنايي به كاردستي ناديده گرفتن اهداف تربيتي است. كاردستي حس هاي پنج گانه را هماهنگ مي كند . ونوعي سلامت را براي فراگيران به وجود مي آورد. یکی از اهداف آموزش در مراکز مختلف شالوده اش استعداد و توانايي هاي کودکان و نوجوانان است. اگر كنجكاوی آنها برانگيخته نشود قدرت عقلانيشان به كار نمي افتد. ما به عنوان یک مربی با  فعالیت نقاشي و كاردستي مي توانیم آنها را در راه رسيدن به تقويت ذهنيشان ياري دهیم. افکار بسياري از کودکان و نوجوانان ناسازگار را از طريق همكاري در يك گروه هنري، مي توان تغيير داد.

کاربرد کاردستی در پرورش کودکان

هر مربی و پدر و مادر با ذوق از طریق کاردستی، ابتكار و خلاقيت و شكوفايي استعدادها را براي کودکان در جامعه اشاعه مي دهند. کودک در ضمن انجام كارهاي دستي ياد مي گيرد چگونه خود را اداره كند. چگونه با ديگران ارتباط برقرار كند. چگونه راه حل ها را پيدا كند. هنگامي كه به ساختن وسيله و يا تكميل آن مشغول مي شود در واقع حس مسئوليت و اعتماد به نفس او بيدار شده و پرورش مي يابد. كاردستي نوعي بازي فكري به حساب مي آيد و کودک بوسيله آن مي انديشد. بايد به او فرصت و اجازه لازم را داد تا قوه خلاقيت خود را از بند آزاد و بكار اندازد. اگر کودک براي بيان انديشه اش آزاد باشد راه ترقي و پيشرفت طبيعي او باز مي ماند و به آساني مي تواند رشد ذهني خود را بارور كند.

انجام كاردستي توسط کودکان به عقيده اكثر كارشناسان و روانشناسان، تمام حواس ها را به توازن و هماهنگي مي رساند. این کار كودك را تحريك مي كند تا اعضاي مختلف بدنرا به کار گیرد. و این به کارگیری موجب رشد و شكوفايي استعدادهايش گردد. در انجام هنر كاردستي شناخت کودک از محيط و چيزهاي پيرامونش بيشتر مي شود. که در نهایت متوجه مهم بودن کاربرد کاردستی در پرورش کودکان میشویم.

کاردستی و احتیاجات روانی کودکان

يادمان باشد منظور از انجام كارهاي دستي تربيت متخصص نيست. بلكه هدف اصلي، بهتر آموختن، تقويت توانايي و شكوفايي استعدادهاي گوناگون دانش آموز است. به وسيله كاردستي کودکان احتياجات رواني و اميال خود را ارضاء مي كنند. وآنها می توانند نقشه هايي براي حل مسائل خود طرح نمايند. حتي مقررات اخلاقي و اجتماعي را ضمن كار گروهي ياد مي گيرند. آنها درست و نادرست را نيز تجربه مي كنند و دقت و تصور در آنان تقويت مي شود.

امروزه در اكثر كشورهاي پيشرفته در سال هاي آغازين مدرسه به كاردستي اهميت زيادي مي دهند. تا جايي كه كودكان پس از چند سال تحصیل دست به ابتكارات جالبي مي زنند. كودكان در ابتدای تحصيل از طريق به كارگيري حواس و كاربرد استعدادها با طبيعت و زندگي آشنا مي شوند. راه برخورد با مشكلات را درمي يابند. آنها با واقعيتي آشنا مي شوند كه وقتی در زندگي دچار مشكل و مسائلي مي شوند بايد براي آنها با قدرت انديشه و تعقل راه حل هايي پيدا كنند.

هنر کاردستی و تقویت حواس پنجگانه

 مربيان آگاه و روشن بين مي توانند تعليم نقاشي و كاردستي را آن چنان آموزش دهند كه كودكان فقط تماشاگر نباشند. بلكه آنان در ساختن وسايل و ابزار و اسباب بازي ها دخيل باشند و كاربردها و فايده هاي آنها را درك كنند.

ما اولياء و مربیان باید بدانیم كه كارهاي دستي در دوره تحصيل براي سرگرمي و وقت گذراني نيست. بلكه وسيله اي براي فراگيران است تا به كمك آن نقش واقعي خود را در جهان يافته و شخصيت خود را نيز پرورش دهند. از همين رو انجام كارهاي دستي يكي از بهترين ابزار تربيت شناخته شده است. چون بازي هاي ذهني آرام، كاردستي و نقاشي و… به طور كلي فعاليت هايي هستند كه با دستكاري كودك توأم است و تجارب تربيتي گرانبهايي را براي كودكان به وجود مي آورد.

زيرا در موقع ساختن كاردستي به آنها اجازه داده مي شود كه بينديشند، ببينند، دست بزنند، عمل كنند و… آن وقت است كه اتفاق تازه اي رخ خواهد داد. کودک نيز به غناي فكري و عاطفي خواهد رسيد. اگر برنامه هاي آموزشي متناسب با سن كودك باشد بسياري از مشكلات را حل مي نمايد و نشاط و شادابي و رضايت خاطر او را موجب مي شود. کودکان ،فعال، پرانرژي و علاقمند به كارهاي دستي و كنجكاو هستند. به پرسش در محيط و افراد و چيزهاي موجود مي پردازند، چرا كه آماده و علاقمند به يادگيري هستند.

کاردستی و به کارگیری عضلات مختلف کودکان

گفتيم كه هنر كاردستي به تقويت حواس پنج گانه كمك شاياني مي كند و چون حواس تنها وسيله ارتباطي مستقيم فرد با عالم خارج است. اهميت و ارزش حواس و همين طور نقش محرك هايي مانند كارهاي دستي كه مي توانند حواس ما را ورزيده كنند را نمي توان منكر شد.

كاردستي در به كارگيري عضلات و حواس مختلف كودكان و به وجود آوردن شناخت وافزايش دادن مهارت هاي جسمي، حسي و رواني و ذهني آنها بيش از پيش روشن و مشخص مي شود. مربیان بايد در برانگيختن خلاقيت در كودكان تلاش بيشتري كنند تا در نهایت كودكاني سالم با انديشه هاي پربار و خلاق تر تربيت شود.

کاردستی و اولیا و مربیان

در عرصه كارهاي دستي بيش از آن كه نتيجه و محصول كار جالب باشد، اجراي آن اهميت دارد. اگر كودك احساس كند كاري که انجام میدهد مربوط به خودش است به قدرت و توانايي خودش پي خواهد برد و محفوظش مي دارد.

ساختن کاردستی با گل و شكل سازي با مقوا، كاغذهاي رنگي، چسب ، چوب و حتي چيزهاي دور ريختني براي فراگيران لذت بخش است. تهيه كاردستي با گل از كارهاي مورد علاقه كودكان است و هر سني نمونه سازي با گل را دوست دارند. در كار با گل چون امكان كپي برداري از اشياء كمتر وجود دارد، قوه خلاقيت كودك را به كار مي اندازد. شناسايي كودك به اشكال ساخته شده افزايش مي يابد، ارزش آن را درك مي كند و نوعي پرسش گري برايش به وجود مي آورد.

مي توان با مقوا، كاغذهاي رنگي و چسب و قيچي و حتي چيزهاي دور ریختنی و بي استفاده كارهاي دستي لذت بخشي تهيه كرد. چرا كه بريدن كاغذ با قيچي و چسباندن آنها به هم هماهنگي دست ها و چشم ها را موجب مي شود و دقت را نيز افزايش مي دهد. اولياء با مهيا كردن وسايل كاردستي و مربیان با هدايت خلاقانه خود، کودکان را جهت تجربيات تازه پرورش دهند.

ساخت كارهاي دستي را جزئي از زندگي كودكان قرار دهند و كمك اولياء و مربيان بايد به موقع احتياج باشد. در صورت اشتباه از طرف کودک، آنان را راهنمايي و تشويق كنيد، چون موارد گفته شده سبب افزايش علاقه و انگيزه براي انجام كارهاي دستي مي شود.

کاردستی و به دست آوردن استقلال فکری و روانی

ايجاد نمايشگاه از كارهاي دستي کودکان و دانش آموزان در کانون و مدرسه و…باعث پيشرفت فراگيران در تمام زمينه ها می شود. بالاخص به دست آوردن استقلال فكري و امنيت رواني و اعتماد به نفس مي شود.

اولياء و مربيان باید با همديگر در جهت رشد کودکان و نوجوانان در انجام كارهاي دستي در خانه و در مراکز مربوطه ( مدرسه ، کانون و … ) تلاش کنند.

در همین راستا کاردستی سرا  در نظر دارد تا کاربران عزیز طرح و ایده های خودشون را با ادمین سایت در ارتباط بگذارید. طرح ها و ایده های خودتون با اسم خودتون داخل سایت قرار بدهید تا دیگران از ایده های شما استفاده کنند. شما میتوانید از درگاه های ارتباطی ک وجود دارد با ما در ارتباط باشیدو برای ما ارسال کنید. وب سایت رادیوکودک نیز به همین مطلب اشاره دارد امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *